Bitkisel Çaylar

Bitkisel çaylar ot, bitkilerin, baharatların veya diğer bitki materyallerinin sıcak suda infüzyonundan veya kaynatılmasından yapılan içeceklerdir. Bitkiler yüzyıllardır beslenme, sağlığı koruma ve çeşitli hastalıkları tedavi etme başta olmak üzere farklı amaçlarla insanlar tarafından kullanılagelmiştir. Günümüzde gıda, sağlık, kozmetik ve parfümeri gibi sektörlerde geniş kullanım alanı bulunan tıbbi ve aromatik bitkiler, son yıllarda dünya pazarlarında yüksek ticari hacme sahip oluşları ile dikkat çekmektedir.


Günümüzde sağlık üzerine faydalı etkilerinin bulunması ve hoşa giden tatları sayesinde siyah çay, kahve gibi içeceklere bir alternatif olan ve yaygın şekilde tüketilen bitki çayları, çay bitkisi (Camellia sinensis) dışındaki herhangi bir tıbbi veya aromatik bitkiden hazırlanan çaylar olarak tanımlanabilmektedir (Sezik, 2011; Zegarac vd., 2013). European Pharmacopoeia (Avrupa Farmakopesi) tarafından yapılan bir başka tanım ise, “ağızdan alıma yönelik olarak kullanılmadan hemen önce bir veya daha fazla bitkisel drogun infüzyon, dekoksiyon ya da maserasyonu yoluyla hazırlanan sulu preparatlardır” şeklindedir (Anonim, 2005). Özellikle son yıllarda, insan beslenmesinde fenolik bileşiklerin ana kaynaklarından biri haline gelen bitki çaylarına olan ilginin artmasında, içerdiği bu bileşiklerin antioksidan aktiviteye sahip olduğunun gösterilmesi etkili olmuştur .

Binlerce bitkiden çay şeklinde yararlanmak mümkün olmakla birlikte, bir bitkinin çay şeklinde tüketilmesini etkileyen başlıca faktörleri, ülke kültürü, kişisel bilgi birikimi ile bölgedeki bitki çeşitliliği olarak saymak mümkündür.


Sizlere sunduğumuz Bitkisel Çaylar, Ülkemizin Doğal ve el değmemiş dağları eteğinden geleneksel yöntemler ile toplanmıştır. Toplanan bitkiler doğal ve hiçbir kimyasal işlemden geçmeden kurutulmakta olup ,en doğal yöntemler ile ambalaj yapılarak sunulmaktadır. 
 

100% Organik

Ürünlerimizin organik ve doğan ürün sertifikasına sahip olmasının yanında, toplama, kurutma ve ambalaj işlemlerinde hiçbir kimyasal ürün kullanılmamaktadır.

DAHA FAZLA BİLGİ

Razi Şifa ™ bir ICC Grup tescilli markasıdır. Web sitesinde görsel ve teknik olarak yayınlanmış Ürünlerimizin Ulusal ve Uluslararası Patenti alınmıştır.

Razi Şifa™ Tüm hakları Saklıdır.

Kullanıcı Bilgilendirme Çerez Politikası